system domofonowy, system wideodomofonowy, cyfrowe systemy domofonowe, bramofon, unifon, rygiel elektromagnetyczny

SYSTEMY WIDEODOMOFONOWE

System domofonowy

Domofony to nie tylko wygoda i ułatwienie przy wpuszczaniu gości, to również podstawowe zabezpieczenie mieszkań i domów. Zamknięcie drzwi prowadzących do klatki schodowej jest nie tylko dodatkową przeszkodą do pokonania, próby sforsowania której są widoczne zresztą z daleka. Domofony to również bariera psychologiczna. Obca osoba kręcąca się na klatce schodowej wzbudza zainteresowanie mieszkańców. Podobnie rzecz się ma w przypadku domofonów w domach jednorodzinnych. Można - owszem - przeskoczyć płot, lecz trudno to później racjonalnie wytłumaczyć. Zresztą płot może też stanowić przeszkodę niełatwą do pokonania ze względu na wysokość, konstrukcję oraz zabezpieczenie przed przechodzeniem ponad nim.
Na system domofonowy składają się następujące elementy:

  • bramofon (zewnętrzny panel domofonowy),
  • unifon (słuchawka domofonowa),
  • zasilacz (wraz z elektroniką sterującą systemem domofonowym),
  • rygiel elektromagnetyczny i odpowiedni zamek mechaniczny.

System wideodomofonowy

Wideodomofony oferują nową jakość bezpieczeństwa dla mieszkań i domów. Oprócz funkcji oferowanych przez domofon, monitor wideodomofonu daje w mieszkaniu przejrzysty obraz odwiedzającego. Dzięki temu odwiedzający może być zidentyfikowany zanim odpowiemy na jego wywołanie. Obraz pojawia się tylko na monitorze wideodomofonu wywoływanego użytkownika, a przy użyciu odpowiedniego urządzenia utajniającego rozmowa nie będzie słyszana przez żadnego innego użytkownika. Wideodomofony coraz powszechniej zastępują klasyczne domofony zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach wielorodzinnych.
Na system wideodomofonowy składają się:

  • jeden lub kilka monitorów z wbudowanym unifonem do komunikacji z osobą na zewnątrz,
  • zewnętrzny wideobramofon zawierający zespół kamery TV, panel z przyciskami, mikrofon i głośnik,
  • zasilacz centralny i ew. zasilacze lokalne,
  • pamięć obrazów wideodomofonu (oddzielna bądź zintegrowana z monitorem),
  • rygiel elektromagnetyczny.

Cyfrowe systemy domofonowe

Bardzo szybki rozwój elektroniki zaznacza swój wpływ i na systemach domofonowych. Kto wie, czy klasyczne systemy domofonowe i wideodomofonowe nie odchodzą powoli w przeszłość. Zaawansowana technika cyfrowa znajduje coraz szersze zastosowanie w systemach domofonowych. Klasyczne panele bramofonowe z wieloma przyciskami są zastępowane klawiaturami cyfrowymi. Mało tego - zamiast wybierania numeru na klawiaturze można po prostu wybrać nazwisko z elektronicznego spisu adresowego. A sam system domofonowy może współpracować z centralką telefoniczną, systemem alarmowym, zapewniać łączność z pracownikiem ochrony itd.